Činoherní soubor NDM

Činohra jako divadelní žánr byla na Ostravsku provozována profesionálně i amatérsky už mnoho desítek let před vznikem stálého profesionálního divadla v roce 1919. Od té doby je činoherní soubor nepřetržitě po téměř devět desetiletí jedním z uměleckých souborů Národního divadla moravskoslezského v Ostravě.

Dnešní vedení a členové souboru navazují na nepřehlédnutelnou tradici spojovanou se jmény Jana Škody, Radima Kovala, Jana Kačera a dalších. O tom, že současná činohra NDM nezůstává ve stínu slavné tradice, vypovídají fakta:

Soubor pod vedením bývalého šéfa Juraje Deáka a Janusze Klimszy i současného šéfa Pavla Šimáka je zván na mezinárodní festival DIVADLO v Plzni (1998 – Strýček Váňa, 1999 – Romance pro křídlovku), zahraniční festivaly (DIVADELNÁ NITRA 1998 – Strýček Váňa ), je stálým hostem přehlídky ČESKÉ DIVADLO v Praze (1998 – Rychlé frézy, Strýček Váňa, 1999 – Lucerna, 2001 – Ondina, 2002 – Tři sestry) a dnes už mezinárodní brněnské přehlídky TRIALOG (1998 – Vše pro firmu, Revizor, 1999 – Návštěva staré dámy, 2000 – Muž z La Manchy, 2001 – Romeo a Julie, 2002 – Portugálie, Královské hry, 2003 – Klasik v pornoshopu, Krvavá svatba, 2004 – Caligula, Nejspíš sníš, 2005 – Žebrácká opera), stejně jako festivalu SETKÁNÍ – STRETNUTIE ve Zlíně (mj. Portugálie, Nejspíš sníš).

Už devět let pořádá činohra NDM spolu s ostatními profesionálními divadly v Ostravě Festival ostravských činoherních divadel OST-RA-VAR; její inscenace se objevují v nominacích na titul INSCENACE ROKU a CENU ALFRÉDA RADOKA (Strýček Váňa, Romance pro křídlovku) a členové souboru jsou navrhováni na Cenu Thálie (Veronika Forejtová, Anna Cónová, Apolena Veldová), Cenu Alfréda Radoka (Anna Cónová, David Viktora, Jan Fišar, Jan Hájek ad.), Cenu Sazky a Divadelních novin (Jan Hájek), Cenu Českého divadla (Veronika Forejtová, Vladimír Polák) aj. Nositelkou Thálie je emeritní členka činoherního souboru NDM Zora Rozsypalová. Herec činohry NDM Vladimír Polák získal Cenu Českého divadla 2006 za roli Hitlera v Taboriho hře Můj boj (Mein Kampf).

Dramaturgický záběr činoherního souboru NDM zahrnuje prakticky celé spektrum žánrové i divácké od komorních inscenací, představení pro děti, klasických titulů až k velkým muzikálům.