SOUBOR MUZIKÁLU JE DRŽITELEM SVĚTOVÉHO REKORDU!
MUZIKÁL / 27.5.2024
Ostravský muzikál si drží oficiální, v Londýně uznaný rekord. Národní divadlo moravskoslezské je celosvětově jediné repertoárové divadlo, které nastudovalo a uvedlo šest titulů krále světového muzikálu – skladatele Andrewa Lloyda Webbera.
 
Hráli jsme tituly Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť (premiéra byla v říjnu 2012), Evita (premiéra byla v březnu 2014), Sunset Boulevard (premiéra byla v únoru 2015), Kočky (od září 2018 do června 2023). V současné době jsou na repertoáru dva tituly. Rocková opera Jesus Christ Superstar měla premiéru v březnu 2016, je stále na repertoáru, hraje se především kolem Velikonoc, na sklonku podzimu a o vánočních svátcích, inscenace má za sebou už 107 repríz a patří k nejoblíbenějším inscenacím ostravského divadla. V Divadle „12“ uvádí NDM od června 2022 komorní muzikál pro jednu zpěvačku Líp se loučí v neděli s dvojnásobnou držitelkou Ceny Thálie Hanou Fialovou, od premiéry je vždy dlouho dopředu 100% vyprodáno, diváci viděli už více než 50 představení. Hana Fialová přitom hrála či stále hraje výrazné role ve všech ostatních Lloyd Webberových muzikálech uváděných v Ostravě. Role Che v muzikálu Evita byla v Národním divadle moravskoslezském první velkou muzikálovou rolí pro Tomáše Savku, za svůj výkon dostal svou první Cenu Thálie a od roku 2014 je ostravský muzikál prakticky jeho domovskou scénou. Michael Prostějovský je pak téměř výlučným překladatelem a autorem českých přebásnění textů lloyd Webberových muzikálů. Je tomu tak u pěti titulů, pro muzikál Líp se loučí v neděli aktualizoval a doplnil překlad Pavla Vrby. „Velký kus práce tu odvedla i dramaturgyně Hana Nováková,“ připomíná šéfka muzikálu NDM Gabriela Petráková. Hudební nastudování u pěti titulů je dílem hudebního ředitele souboru Jakuba Žídka, Kočky nastudoval Marek Prášil.
 
Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť Evita Sunset Boulevard
Jesus Christ Superstar Kočky Líp se loučí v neděli
Získat licenci k uvádění světových muzikálů není jednoduché, NDM se to velmi daří! V případě repertoárových muzikálů Andrewa Lloyda Webbera se ostravskému divadlu povedlo zaujmout už titulem Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť – na premiéru přijel libretista Tim Rice a inscenace v režii Gabriely Petrákové se mu líbila. „To byl zásadní zlom. Povedla se pak i Evita v režii Petra Gazdíka a získali jsme si tak kredibilitu u zastupující agentury Really Useful Box. Dá se říci, že dnes máme dveře otevřené,“ těší šéfku muzikálu NDM Gabrielu Petrákovou. V budoucnu by divadlo rádo uvedlo i další tituly (konkrétnější zatím být nemůžeme). „Všechny Lloyd Webberovy muzikály jsou po hudební stránce ohromně zajímavé, každý je hudebně nezaměnitelný, neopakovatelný, geniální. Pro naše divadlo je prestiž mít důvěru zastupujících agentur, vážíme si toho,“ uzavírá Gabriela Petráková. Divácký ohlas a obliba muzikálů v posledních letech neklesá a pro všechna Lloyd Webberova díla uvedená v Ostravě to platí stoprocentně.
Fotografové inscenací Martin Popelář, Radovan Šťastný, Adam Živnůstka