Národní divadlo moravskoslezské uvedlo ve třech exkluzivních koncertních provedeních 13., 21. a 26. ledna 2012 v Divadle Antonína Dvořáka hvězdně obsazenou Janáčkovu operu Věc Makropulos.

Roli Emilie Marty ztvárnila vynikající česká sopranistka Eva Urbanová a nastudovala ji poprvé ve své kariéře právě pro Národní divadlo moravskoslezské. V hlavní tenorové roli (Albert Gregor) vystoupil Aleš Briscein, stálý host Národního divadla v Praze a řady evropských operních scén (Salcburk, Paříž). V Janáčkově Věci Makropulos zpíval dříve na Salzburger Festspiele roli Janka, hlavní tenorovou roli Alberta Gregora nastudoval poprvé pro Národní divadlo moravskoslezské. Advokáta dr. Kolenatého ztvárnil slovenský basista Peter Mikuláš, sólista Slovenského národního divadla, jenž se v této roli představil také v Metropolitní opeře v New Yorku. Barona Jaroslava Pruse, rovněž poprvé ve své kariéře, nastudoval pro Národní divadlo moravskoslezské sólista Národního divadla v Praze a trojnásobný držitel Ceny Thálie Ivan Kusnjer, který účinkoval na řadě operních scén a koncertních pódií v Evropě, Americe i na Středním a Dálném východě.

Věc Makropulos patří v zahraničí k nejčastěji uváděným Janáčkovým operám. V Národním divadle moravskoslezském operu hudebně nastudoval Robert Jindra, hudební nahrávka byla pořízena 21. ledna 2012.
(↓) NÁHLED BOOKLETU
Nahrávka Armida Antonína Dvořáka, opery uvedené v novodobé české premiéře operou Národního divadla moravskoslezského dne 3. května 2012 v Divadle Antonína Dvořáka, byla zaznamenána ve špičkovém obsazení pod vedením dirigenta Roberta Jindry Českým rozhlasem dne 8. listopadu 2012. Záznam byl součástí programu „Operní sezóna“ Evropské vysílací unie (European Broadcasting Union), který přejalo 15 národních rozhlasových stanic EBU, včetně sítě veřejnoprávních rozhlasů Severní Ameriky a Japonska. Bylo to historicky poprvé, kdy se záznam Českého rozhlasu Ostrava a operního představení z Národního divadla moravskoslezského dostal do prestižní mezinárodní výměnné nabídky záznamů a přenosů z předních operních domů světa: „Záznam představení je po umělecké stránce velice zdařilý, s některými opravdu pozoruhodnými výkony. Ostravská opera tím prokazuje dílu, jeho autorovi i naší kultuře mimořádnou službu,“ uvedla po pořízení nahrávky hudební redaktorka ČRo a členka Hudební skupiny Euroradia Dagmar Henžlíková.
 
Ambicí vydání CD je upozornit světové operní domy na toto poslední pozoruhodné Dvořákovo dílo, zpracovávající mimo jiné evropský námět. Nahrávka je zároveň jedinečným dokumentem současné generace českých pěvců (Dana Burešová, Tomáš Černý, Ulf Paulsen, Martin Bárta, Martin Gurbaľ), je to generace, která paradoxně nemá tolik nahrávek ve srovnání s generacemi předcházejícími. Věříme, že nahrávka vstoupí do historie nahrávek oper Antonína Dvořáka v českém a světovém kontextu a bude tak důstojnou připomínkou 110. výročí úmrtí Antonína Dvořáka.
 (↓) NÁHLED BOOKLETU
Dílo Bohuslava Martinů Tři přání aneb Vrtkavosti života (1929) mělo v NDM premiéru v říjnu 2015. Opera vznikla na libreto G. Ribemonta-Dessaignese a její světová premiéra byla až mnoho let po autorově smrti v Brně (1971).
 
Uvedení v NDM bylo před pěti lety teprve třetím nastudováním v ČR. Režie se ujal Jiří Nekvasil, hudebního nastudování Jakub Klecker – ten také na nahrávce řídí orchestr opery NDM.
 
Pohádkový příběh vypráví o víle, která plní tři přání stárnoucím manželům, divák ale sleduje vyprávění formou natáčení filmu.
 
Účinkují: Josef Škarka, Lucie Kašpárková, Jorge Garza, Eva Dřízgová-Jirušová a další, sbor opery NDM.
 
Nahrávka je vůbec prvním kompletním záznamem jevištního uvedení opery, dříve vydal Supraphon na CD jen vybrané scény. V roce 2016 odvysílal záznam ČRo na stanici Vltava (už není možné přehrát z archivu).
 

Nahráno živě 13. října 2015 v Divadle Antonína Dvořáka ve spolupráci s Českým rozhlasem Ostrava

 (↓) NÁHLED BOOKLETU
Čtvrtá opera Leoše Janáčka Osud (1907) měla v Ostravě premiéru v říjnu 2018. Dílo v režii Jiřího Nekvasila a hudebním nastudování Jakuba Kleckera se dočkalo několika ocenění: na pražském Festivalu hudebního divadla OPERA 2020 se stalo favoritem diváků a cenu poroty (zvanou Libuška) tam získal představitel skladatele Živného Martin Šrejma. V září 2019 pořídila záznam opery Česká televize, odvysílala jej na stanici ČT art v květnu 2020 a je stále dostupný na i-vysílání.
 
Janáček do díla zakomponoval dvě své osudové události: Přišel o jedinou dceru a krátce nato potkal v Luhačovicích další ze svých múz. Opera se odehrává právě v tomto lázeňském městě, závěr pak po letech na konzervatoři. Vypráví tragický příběh lásky skladatele Živného k Míle Válkové. Libreto napsala dle Janáčkova zadání Fedora Bartošová, skladatel je sám několikrát přepracoval.
 
NDM se nastudováním Osudu stalo po Národním divadle Brno teprve druhým divadlem na světě, které tak postupně uvedlo na scénu všechny opery skladatele.
 
Na nahrávce účinkují: Martin Šrejma (skladatel Živný), Veronika Rovná Holbová (Míla Válková), Petra Alvarez Šimková a další. Orchestr opery NDM řídí Jakub Klecker.
 
Nahráno živě 21. listopadu 2018 v Divadle Antonína Dvořáka ve spolupráci s Českým rozhlasem Ostrava
 (↓) NÁHLED BOOKLETU