
Médea – žena, která z lásky k Iásonovi zradila svého otce, opustila svou vlast a následovala ho do Řecka. Porodila mu dvě děti, ale po pár letech musí uvolnit místo jiné ženě, mladší královské dceři. A tak se rozhodne pro pomstu, během které spáchá nejhorší čin, jakého se matka může dopustit… Eurípidova Médea dodnes v lidech probouzí děs i úžas, zároveň nadčasově líčí, jak zrazená a ponížená láska může vést k pomstě a někdy i k nemyslitelnému násilí. Prolamuje tabu a stává se tak symbolem, který divákovi již po staletí pokládá zásadní otázky o nás samých. Co se stane, když lásku a věrnost nahradíme sobectvím a pragmatismem? Jaké strašné zápasy a oběti nás pak čekají? Jedna z nejslavnějších antických tragédií se do Národního divadla moravskoslezského vrátila po téměř 60 letech.

Inscenaci uvádíme ve skvělém novém překladu grécisty Matyáše Havrdy a spisovatele Petra Borkovce, který vznikl přímo pro naše divadlo. Inscenační tým se rozhodl poukázat na nadčasovost slavného mýtu také prostřednictvím scénografie. Autor scénického návrhu Petr Vítek se nechal inspirovat známým filmem Stanleyho Kubricka
Osvícení, který se odehrává v opuštěném, děsivě působícím hotelu, v prostoru, který „
je vhodný tak akorát k zešílení“. Za svůj počin byl nominován na Cenu divadelní kritiky za nejlepší scénografii roku 2024.