Basista David Nykl absolvoval po studiu zpěvu na Pražské konzervatoři pod vedením Luďka Löbla pěvecké kurzy Renata Brusona v italské Sieně. Od roku 2012 se věnuje studiu operního zpěvu soukromě u Evy Randové. S úspěchem se zúčastnil něko­lika mezinárodních pěveckých soutěží, je laureátem Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka v Karlových Varech
 
Již v průběhu studií vystou­pil ve Státní opeře Praha v roli Simona (Joplin – Treemonisha) v rámci mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Během studia na Pražské konzer­vatoři nastudoval role Publia (La clemenza di Tito) a Figara (Figarova svatba). Od roku 2006 vystupuje jako Masetto (Don Giovanni) v rámci Opery Mozart ve Stavovském di­vadle v Praze, od roku 2015 také jako Leporello.
 
V roce 2008 se stal sólistou Národního divadla Brno, kde nastudoval, kromě mnoha menších rolí, například Basilia (Lazebník sevillský), Alidora (La cenerentola), Figara (Figarova svatba) Guvernanta (Le comte Ory) nebo Marbuela (Čert a Káča).
 
Od roku 2009 je pravidelným hostem v Národním divadle v Praze (Hry o Marii, Rinaldo, Gloriana, Don Giovanni, Pád Arkuna, Slavík). Od roku 2013 hostuje také v Divadle J. K. Tyla v Plzni, kde nastudoval role Mefista (Faust a Markétka) a Kašpara (Čarostřelec), a v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě (Andrea Chénier, La clemenza di Tito).
 
Pravidelně vystupuje také se souborem Musica Florea, se kterým se představil mimo jiné jako Publio Valerio v novodobé premiéře opery Costanza e Fortezza J. J. Fuxe.
 
Během své profesionální činnosti spolupracoval s dirigenty – J. Bělohlávek, T. Brauner, O. Dohnányi, P. Feranec, J. Fiore, V. Jurowski, J. Klecker, J. Kyzlink, V. Luks, O. Olos, C. Richter, V. Spurný, L. Svárovský, J. Štrunc, M. Štryncl, S. Vavřínek a s režiséry jako je B. Berger – Gorski, P. Forman, J. Heřman, A. Jahns, B. Klimo, M. Kukučka, J. Nekvasil, D. Neuner, T. Pilař, Rocc a L. Trpišovský.
 
Vystoupil v rámci prestižních mezinárodních festivalů jako je MHF Janáček Brno, MHF Pražské jaro, MOF Smetanova Litomyšl a Wexford Opera Festival.
 
 
Aktualizace leden 2019
 
 
Kontakt:
agentura CAMERATA s. r. o.
  Martina Straková – jednatelka
  Senovážné nám. 23
  Praha 1, 110 00
  Česká republika
  tel. +420 224 142 131, mobil. +420 776 356 689
  production@camerata.cz
  www.camerata.cz
Obsazení - Sezóna:
LADY MACBETH MCENSKÉHO ÚJEZDUZametač
Revírní inspektor
RUSALKAHajný
TOSCACesare Angelotti, bývalý konzul Římské republiky
PROCESStráž 2 (Willem) / Dvorní uvaděč / Soudní koncipient / Kněz
RUSALKAHajný
LADY MACBETH MCENSKÉHO ÚJEZDUZametač
Revírní inspektor
LADY MACBETH MCENSKÉHO ÚJEZDUZametač
Revírní inspektor
Přijď království TvéŘeditel
ANDREA CHÉNIERRoucher
LA CLEMENZA DI TITOPublio, prefekt pretoriánů
ANDREA CHÉNIERRoucher
ANDREA CHÉNIERRoucher
Fotografie - Sezóna:
LA CLEMENZA DI TITO
Barbora Řeřichová (Servilia, sestra Sesta, milenka Annia), Anna Nitrová (Annio, Sestův přítel, milenec Servilie), Sonja Runje (Sesto, Titův přítel, milenec Vitellie), Hana Veselá (Berenice, bývalá milenka Tita), David Nykl (Publio, prefekt pretoriánů)
Foto: Martin Popelář
ANDREA CHÉNIER
Rafael Alvarez (Andrea Chénier), David Nykl (Roucher)
Foto: Martin Popelář
ANDREA CHÉNIER
David Nykl (Roucher), Rafael Alvarez (Andrea Chénier)
Foto: Martin Popelář