OPERA NDM NA FESTIVALU JANÁČEK BRNO HNED DVAKRÁT!
OPERA / 6.11.2024
V pátek 8. listopadu uvedeme v brněnském Mahenově divadle operu Pavla Haase ŠARLATÁN; dílo hudebně nastudoval Jakub Klecker a režii inscenace vytvořil Ondřej Havelka. V neděli 10. listopadu zde představíme Janáčkovu operu PŘÍHODY LIŠKY BYSTROUŠKY v hudebním nastudování Marka Šedivého a režii Itzika Galiliho.
 
Festival Janáček Brno 2024 rozezní již po deváté město, kde Leoš Janáček prožil prakticky celý svůj život. V podání předních operních domů, věhlasných dirigentů, režisérů a interpretů představí nabitý program, kterým se prolíná téma „Bez hranic“. Devátý ročník festivalu se uskuteční ve dnech 1. – 24. listopadu 2024.
 
Magii obou představení umocní také skutečnost, že světové premiéry obou oper se uskutečnili právě v Divadle na Hradbách – dnešním Mahenově divadle. Premiéra Šarlatána se odehrála v roce 1938. Libreto díla si Haas napsal sám podle příběhu slavného německého ranhojiče Johannese Eisenbartha – v opeře přejmenovaného na Doktora Pustrpalka. V Ostravě divákům tuto operu nabídneme opět 24. a 28. ledna 2025. Janáčkova opera Příhody lišky Bystroušky se na jeviště Národního divadla moravskoslezského vrátila po třiceti letech. Operní inscenaci významnou měrou ozvláštňuje balet NDM a potěchou pro oči jsou kostýmy Simony Rybákové na scéně Daniela Dvořáka. V Divadle Antonína Dvořáka operu uvedeme 24. a 30. listopadu 2024.
 
Šarlatán Příhody lišky Bystroušky
Foto Martin Popelář