Mladý slovenský barytonista Pavol Kubáň pochází z oravské vesnice Malatiná. Je absolventem Akademie umění v Banské Bystrici, kde navštěvoval pěveckou třídu profesorky Evy Blahové. Je laureátem řady mezinárodních soutěží a finalistou soutěže Hanse Gabora Belvedere. Jako student prestižní boloňské operní školy La Scuola dell’Opera Italiana absolvoval řadu mistrovských kurzů u osobností, jakými jsou Alberto Zeddo, Bruno Bartoletti, Sherman Lowe ad. Opakovaně hostoval na festivale Valle d’Itria v italském městě Martina Franca, mj. jako Barone di Kelbar (G. Verdi: Jeden den králem).

V sezoně 2012/2013 hostoval v drážďanské Semperově opeře. Představil se rovněž v Teatro Massimo di Palermo (titulní role v opeře Švanda dudák J. Weinbergera), Teatro Maggio Musicale Fiorentino ve Florencii, v operních domech v Curychu či Halle. V březnu 2017 debutoval v Národním divadle Brno jako Jaufré (K. Saariaho: Láska na dálku). V Divadle F. X. Šaldy v Liberci zpíval dvojroli Malatesty a Barona v jednoaktovkách Francesca da Rimini a Lakomý rytíř S. Rachmaninova.

Od sezony 2021/2022 je sólistou Opery Národního divadla, kde do jeho repertoáru patří Mozartův Don Giovanni, Pucciniho Marcello (Bohéma) a Rossiniho Figaro (Lazebník sevillský).

Na operní scéně Národního divadla moravskoslezského debutoval v sezóně 2021/2022 rolí Knížete (H. Krása: Zásnuby ve snu) a následně ztvárnil také postavu Lescauta (J. Massenet: Manon).

Za pravdivost a věcnou správnost informací uvedených v životopise zodpovídá umělec.

Články z webu

Groteskní ostravské Zásnuby Hanse Krásy
(21. 11. 2022)

Herecká asociace zveřejnila nominace na cenu Thálie 2022
(8. 9. 2022)

Operní panorama Heleny Havlíkové - Ostravské Zásnuby už nejen ve snu
(25. 2. 2022)

Opera Zásnuby ve snu už není Musica non grata
(20. 2. 2022)

S operou Zásnuby ve snu Hanse Krásy si ostravské divadlo poradilo se ctí
(18. 2. 2022)

Zásnuby ve snu aneb tragikomický rozehraná partie
(18. 2. 2022)

Obsazení - Sezóna:
MANONLescaut
TANNHÄUSER (Tannhäuser und der Sängerkrieg auf Wartburg)Wolfram von Eschenbach
ZÁSNUBY VE SNU (Verlobung im Traum)Kníže
MANONLescaut
ZÁSNUBY VE SNU (Verlobung im Traum)Kníže
Fotografie - Sezóna:
MANON
Jana Sibera (Manon Lescaut), Pavol Kubáň (Lescaut), Filip Kasztura (Dva gardisté), Vít Habernal (Dva gardisté)
Foto: Martin Popelář
MANON
Pavol Kubáň (Lescaut), Roman Vlkovič (Hostinský), Peter Svetlík (Guillot de Morfontaine), Veronika Kaiserová (Poussette), Dominika Škrabalová (Rosette), Ivana Pavlů (Javotte), Daniel Kfelíř (De Brétigny)
Foto: Martin Popelář
MANON
Luciano Mastro (Rytíř des Grieux), Pavol Kubáň (Lescaut), Daniel Kfelíř (De Brétigny), Jana Sibera (Manon Lescaut)
Foto: Martin Popelář