DÍLO VIKORA ULLMANNA V DOKUMENTU ČESKÉ TELEVIZE I U NÁS NA JEVIŠTI!
OPERA / 24.10.2023
Císař Atlantidy je dnes ve světě všeobecně úznavaným a s úspěchem hraným dílem. Silná hudba a silné, velmi aktuální poselství. Dokument České televize s názvem Císař Atlantidy zobrazuje i přípravu nové inscenace tohoto díla v Teatro Real – hlavní operní scéně v Madridu. Přijďte se podívat do Divadla Antonína Dvořáka i na naši úspěšnou inscenaci!
 
Pátrání po vzniku a dalších osudech opery česko-židovského skladatele Viktora Ullmanna, zkomponované v krutých podmínkách terezínského ghetta... podívejte se na nový dokument České televize a přijďte k nám na dvě jednoaktové opery, které skladatel zkomponoval během válečných let.
 
Zatímco Rozbitý džbán – satirický příběh zdánlivě absurdního soudního procesu – byl dopsán těsně před autorovou deportací do terezínského ghetta, Císař Atlantidy neslavně proslul právě svým ponurým místem zrodu. Přestože k jeho připravované terezínské premiéře nedošlo a dílo bylo prvně uvedeno až s odstupem více než třiceti let, okamžitě a neomylně prokázalo nadčasovost svého obsahu. Rozbitý džbán i Císaře Atlantidy propojuje jednotící námět lidské touhy po moci a jejím zneužívání ve vlastní prospěch. Viktor Ullmann dokázal tento odvěký neduh lidského charakteru ztvárnit s univerzální platností, a právě díky tomuto atributu věčné aktuálnosti patří Císař Atlantidy v současnosti v zahraničí k vyhledávaným a často uváděným titulům.
 
Po premiéře 16. února 2023, foto Martin Popelář
Nenechte si ujít večer dvou oper v režii slovinského tvůrce Rocca a v hudebním nastudování Jakuba Kleckera. Michaela Zajmi získala za své role v obou operách užší nominaci na Cenu Thlálie 2023! Večer dvou jednoaktových uvádíme v rámci dramaturgické řady Opery terezínských skladatelů v českém přebásnění Jaromíra Nohavici s českými a anglickými titulky. Nejbližší reprízu uvedeme 7. listopadu 2023 od 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka.