DNY NOVÉ OPERY JSOU V PLNÉM PROUDU! PŘIJĎTE NA FESTIVAL NODO!
OPERA / 28.6.2024
Ve středu jsme festival NODO (Dny nové opery Ostrava) slavnostně zahájili v Divadle Jiřího Myrona a uvedli první z oper – Passion Pascala Dusapina. Ve čtvrtek jsme se přesunuli do Divadla Antonína Dvořáka, ve kterém byla uvedena opera Františka Chaloupky Zaprodanec.
 
Slavnostní zahájení festivalu Passion Zaprodanec
Festivalový pátek patří hned dvěma netradičním představením. Prvním z nich je IMPACT – vnitřní cesta ze tmy (2022–24), operní projekt dvou izraelských umělců: skladatele Amira Shpilmana (1980) a choreografky Shiran Eliaserov (1985). Jejich opera je určena pro sopranistku, kaskadérku, závěsné techniky, orchestr, sbor a živou elektroniku. Chybět tedy nebude ani živá kaskadérská akce.
 
Funkční basketbalová hala Tatran se promění díky podpoře OSTRA GROUP v operní scénu. Dirigentkou světové premiéry opery bude Lilianna Krych. Ze sportoviště se přesuneme do Divadla loutek na operu Hořký konec Russolův. Jeviště ovládne sada intonarumori – hlukových nástrojů, které byly před více než sto lety zkonstruovány italským skladatelem Luigim Russolem (1885–1947) a staly se tak zhmotněním futuristického snu o hudebním ztvárnění ruchů modernizujícího se světa. V inscenaci režiséra Petra Odo Macháčka intonarumori doplní klavír a zpěv. Autorem libreta je český filozof a velký znalec opery Petr Rezek (1948–2022). Hudební složka bude společným dílem všech interpretů. Opera je poctou odvážným snahám Luigiho Russola a Petra Rezka.
 
Festivalový víkend se už bude odehrávat opět v budovách Národního divadla moravskoslezského. Dne 29. června zazní dvě světové premiéry, obě na objednávku festivalu. Ambientní opera Newyorčana Iana Davise (1989) na text básnířky Emily Dickinson pro orchestr a sbor nese jméno Ephemeral Pulse (Pomíjivý puls) a je uvozena verši: „Věčnost se skládá z dnešních dní - není to jiný čas..." . Ostravskou bandu a Canticum Ostrava diriguje Petr Kotík. Režie Jiří Nekvasil, scéna David Bazika. Druhým příspěvkem večera bude první operní opus Haštala Hapky (1997). Děj opery Až tu všichni budou se odehrává během jednoho nedělního rodinného oběda, neustále narušovaného zprávami z policejního vyšetřování. V hlavní roli příběhu stojí Děda v podání Vladislava Georgieva. Režisérkou inscenace, v níž účinkuje také jazzové kombo, je Vilma Bořkovec.

O festivalu NODO 2024 si můžete přečíst také v časopise Harmonie, kde vyšel rozhovor s režisérem Jiřím Nekvasilem a skladatelkou Ann Cleare.
 
Foto Martin Popelář