FESTIVAL NODO JIŽ POPÁTÉ!
OPERA / 8.2.2020
Již od roku 2012 platí, že každý sudý červen se nese ve znamení současné opery. Nejinak tomu bude letos. Ve dnech 26. – 30. června 2020 se uskuteční již na 5. bienále festivalu NODO/New Opera Days Ostrava.
 
 
NODO 2020
Dny nové opery Ostrava / New Opera Days Ostrava 
 26. – 30. června 2020
 
 
Červen bude opět patřit současné opeře. Festival NODO již popáté!
 
Posláním festivalu NODO/Dny nové opery Ostrava je přispět k otázkám rozvoje opery a ukázat možnosti a podoby hudebního divadla v 21. století. Festival pořádá Ostravské centrum nové hudby ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským. Jedná se o jediný festival svého druhu v České republice.

NODO uvádí operní díla v českých a světových premiérách, scénicky či koncertně, v kamenných divadlech i industriálních prostorách ve špičkovém provedení zejména zahraničních umělců. NODO iniciuje vznik a provedení nových děl, pro festival napsali opery Martin Smolka, Petr Kotík, Petr Cígler, František Chaloupka nebo Idin Samimi Mofakham. Česká kulturní veřejnost se díky NODO mohla poprvé seznámit s operami Johna Cage, Salvatore Sciarrina, Bernharda Langa, Richarda Ayrese, Rudolfa Komorouse nebo Iannise Xenakise. NODO zadává objednávky mladým skladatelům a podněcuje ke spolupráci pro operní žánr netradiční inscenační týmy.

Letošní program bude obzvlášť pestrý: do Ostravy se sjedou týmy z USA, Japonska nebo třeba Polska, aby během několika málo dnů připravily celkem 7 inscenací. V českých a světových premiérách na festivalu zazní skladby Salvatora Sciarrina (Itálie), Michala Rataje (ČR), Miyi Masaoky (USA), Marka Keprta (ČR), Any Sokolović (Srbsko/Kanada), Moor Mother (USA) a Richarda Ayrese (UK/Nizozemsko). Operním orchestrem se opět stane mezinárodní Ostravská banda a operním sborem Canticum Ostrava, který již od podzimu připravuje Jurij Galatenko. Kromě našich operních domů (Divadlo Antonína Dvořáka a Divadlo Jiřího Myrona) se festival vypraví i do prostor industriálních (Brick House v Dolní oblasti Vítkovice) a doposud nevyzkoušených (pavilon G na Černé louce).
 
PROGRAM
 
26. a 27. 6. 2020
SALVATORE SCIARRINO

▸ pavilon G (Černá louka)

28. 6. 2020
MICHAL RATAJ & KATHARINA SCHMITT

▸ Brick House, Důl Hlubina
MIYA MASAOKA
▸ Brick House, Důl Hlubina

29. 6. 2020
MAREK KEPRT

▸ Divadlo Antonína Dvořáka
ANA SOKOLOVIĆ
▸ Divadlo Antonína Dvořáka

30. 6. 2020
MOOR MOTHER

▸ Divadlo Jiřího Myrona
RICHARD AYRES
▸ Divadlo Jiřího Myrona
 
Podrobný program bude zveřejněn v následujících týdnech a dozvíte se o tom i na našich stránkách. Vstupenky budou v prodeji od 1. dubna.
 
Více informací na www.newmusicostrava.cz nebo na stránkách NDM v sekci NODO .