FESTIVAL NODO ZAČÍNÁ UŽ PŘÍŠTÍ TÝDEN
OPERA / 20.6.2024
Festival NODO / New Opera Days Ostrava začíná ve středu 26. června! Program sedmi nových inscenací se uskuteční v Ostravě v pěti dnech – na scéně Divadla Jiřího Myrona, Divadla Antonína Dvořáka, Divadla loutek a v hale Tatran.
 
Kromě pěti světových premiér uvede festival také opery známých osobností současné evropské hudby – Pascala Dusapina z Francie a Ann Cleare z Irska. České premiéry jejich děl v koprodukci se zahraničními týmy festival zahájí i uzavřou. Festival NODO se nesnaží o jednotící téma. Není to dnes ani možné – a v uměleckém přístupu mladé a střední generace, v jejich autentickém pohledu vystupuje tato nesourodnost zřetelně do popředí. To, s čím se setkáme na letošním NODO, je, v určité dílčí formě, nastavením zrcadla naší době.
 
Festivalové zahájení ve středu 26. června 2024 bude v Divadle Jiřího Myrona patřit české premiéře opery Passion (Vášeň) uznávaného francouzského skladatele Pascala Dusapina (1955). Opera Passion je moderní reinterpretací klasického tématu lásky a utrpení. Bezejmenná ústřední dvojice příběhu se vydává na metaforickou cestu za cílem, který se ukáže být nedosažitelný. Během tohoto putování dochází k proměnám emocí, které zároveň definují jednotlivé etapy příběhu a opery samotné. Deník The Guardian zařadil operu Vášeň v roce 2019 mezi pětadvacet nejlepších hudebních děl 21. století. Účinkovat bude komorní orchestr Ostravská banda společně se zpěváky a zpěvačkami ze souboru PPCM Vocal Ensemble Graz. V hlavních rolích se představí sopranistka Melis Demiray a barytonista Wolfgang Resch. Režisérkou inscenace je Ursula Horner. Srdečně zveme!
 
Předprodej vstupenek v síti GoOut nebo na stránkách či pobočkách Ostravského informačního servisu. Veškeré informace k prodeji vstupenek jsou dostupné na webových stránkách www.newmusicostrava.cz. NODO / Dny nové opery Ostrava organizuje Ostravské centrum nové hudby a Národní divadlo moravskoslezské.