SOUBOR OPERY VYSTOUPÍ V NEDĚLI VE STAVOVSKÉM DIVADLE V PRAZE
OPERA / 3.2.2024
V neděli 4. února uvede soubor opery ve Stavovském divadle v Praze dvě poslední opery Viktora Ullmanna Rozbitý džbán a Císař Atlantidy aneb Odepření smrti. Půjde o jediné pražské provedení v rámci cyklu Musica non grata, jenž je realizován za finanční podpory Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v České republice.
 
Obě operní jednoaktovky vznikly v letech 1941 až 1944 v soukolí nacistické vyhlazovací mašinérie, Císař Atlantidy aneb Odepření smrti dokonce již za zdmi terezínského ghetta. „Po hudební stránce jsou tato dvě díla velmi rozdílná. V Rozbitém džbánu Ullmann do hudební složky velice zdařile přetavil satirický humor příběhu, pracuje zde jako symfonik s bohatou instrumentací. Císař Atlantidy vyniká silou příběhu podpořeného kontrastní, jedinečnou barevností orchestru, jehož obsazení vycházelo z možností terezínského ghetta,“ říká dirigent Jakub Klecker.
 
Koncepce slovinského režiséra Rocca částečně vychází z jeho osobních zkušeností z války v bývalé Jugoslávii. „Byla to bizarní válka všech proti všem, ve které se mezi sebou náhle začali vraždit třeba i členové jedné rodiny. Chtěl jsem otevřít téma, co se stane s člověkem, s jeho psychikou, s jeho existencí ve chvíli zcela absurdního válečného stavu, kdy mozek najednou začne přemýšlet úplně jinak, začne se měnit a přizpůsobovat.“
 
Opery, které jsou součástí cyklu NDM Opery terezínských skladatelů, budou uvedeny v českém přebásnění Jaromíra Nohavici s českými a anglickými titulky. V hlavních rolích se představí Boris Prýgl, Martin Gurbaľ, Jorge Garza, Anna Nitrová, Doubravka Součková a další. Vstupenky jsou k dispozici na musicanongrata.cz, narodni-divadlo.cz a v pokladnách Národního divadla. Součástí provedení ve Stavovském divadle bude dramaturgický úvod od 18.30 hodin, na kterém proběhne křest publikace Viktor Ullmann – neklidný Středoevropan autorky Magdaleny Živné, která se ujme průvodního slova. Publikaci vydalo Národní divadlo moravskoslezské za finanční podpory projektu Musica non grata a je možné ji zakoupit u nás v centrální pokladně NDM nebo prostřednictvím e-shopu.