OPERA
HUBIČKA
Bedřich Smetana
Premiéra 11.6.2021, 20:00 hodin
Litomyšl
arrow-left arrow-left
  • Detail
  • Realizační tým / Obsazení
  • Termíny představení
arrow-right arrow-right

HUBIČKA

Bedřich Smetana

Premiéra 11.6.2021, 20:00 - Litomyšl

Opera o dvou dějstvích z roku 1876

logoInformace
Libreto Eliška Krásnohorská (1847–1926)
Hudební nastudování Marek Šedivý
Režie Jiří Nekvasil
 
„Chci nebožku tvou ženu ctít; věz, hubičku dřív nemáš přislíbenou, až po svatbě, až budu tvojí ženou, pak nebožce to nesmí líto být.“

Hubička je v pořadí šestou operou Bedřicha Smetany. Když geniální český skladatel dílo psal, byl už hluchý. Děj není nikterak složitý. Mladý vdovec s dítětem Lukáš si má vzít Vendulku, ale oba jsou tvrdohlaví. Hned jak se setkají, pohádají se o hubičku – Vendulka ji z piety k nebožce nechce povolit před svatbou. Lukáš furiantsky přichází pod Vendulčina okna s děvčaty, aby svou milou ponížil. Nakonec však svého provinění lituje a Vendulku odprosí. Ta mu odpouští a chce mu dát hubičku, avšak tím, kdo si postaví hlavu, je tentokrát Lukáš. Nakonec si ale konečně padnou do náručí. Hubička patří k nejhranějším Smetanovým operám, jen v NDM byla uvedena v deseti nastudováních. Hojně byla hrána během okupace, kdy svou „českostí“ pomáhala udržovat národní vědomí. Když po válce byla česká divadla znovu otevřena, ostravský soubor zahájil 19. 5. 1945 právě touto operou – a po ní o několik týdnů následovala také Prodaná nevěsta.
Nejnovější nastudování Smetanovy Hubičky v režii Jiřího Nekvasila je součástí Smetanovského operního cyklu 2024, zásadního projektu NDM, který vyvrcholí v jubilejním roce slavnostní přehlídkou všech osmi skladatelových oper spolu s řadou doprovodných akcí. Ostrava se tak na jaře 2024 stane unikátním místem pro setkání domácích i zahraničních interpretů, odborníků a milovníků Smetanovy hudby. Diváci dostanou příležitost seznámit se i s těmi operami Bedřicha Smetany, které dnes na jevišti nejsou běžně k vidění.
 
Inscenaci uvádíme v rámci Smetanovského operního cyklu.
Uvádíme v českém originále s českými a anglickými titulky.

Premiéry 11. června 2021 na Národním festivalu Smetanova Litomyšl a 19. a 20. června 2021 v Divadle Antonína Dvořáka
 
Mediální partneři:
Partneři:        
logoRealizační tým
logoPředstavení
Datum Začátek Místo Typ Detail Vstupenky
11.6.2021 20:00LitomyšlPremiérazobrazit detail
19.6.2021 18:30Divadlo Antonína DvořákaPremiérazobrazit detail